Egzamin BH

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 16 sierpnia 2014 nasza Ezi zaliczyła egzamin BH. Egzamin był zorganizowany przez Związek Kynologiczny w Polsce - oddział w Częstochowie, sędzią był pan Waldemar Kosmalski.

Egzamin składał się z dwóch części: posłuszeństwo i socjalizacja. W części I (posłuszeństwo) ocenie podlegało: chodzenie na smyczy, chodzenie bez smyczy, reakcja psa przy spotkaniu z grupą obcych osób, siad w marszu, waruj z przywołaniem, pozostawanie w pozycji „waruj” przy odwracaniu uwagi. Część II (która była szczególnie ważna) polegała na ocenie właściwych zachowań socjalnych psa: sędzia obserwował zachowanie psa w licznej grupie ludzi,  obserwował też spotkanie Ezi z rowerzystami, z biegaczami, reakcję Ezi na samochód,  obserwował również spotkanie jej z innymi - obcymi psami, oraz zachowanie Ezi pozostawionej na krótko samotnie (podczas przejścia obok innych psów i obcych osób). Pełny regulamin BH dostępny na http://www.zkwp-szkolenia.pl/images/2014/BH/regulamin_bh.pdf

Egzamin odbył się w trudnych warunkach pogodowych (burza, deszcz i słońce na przemian), na obcym terenie, a sędzia był bardzo wymagający :). Pomimo tego Ezi zaliczyła wysoko część I oraz „bez zastrzeżeń” część II (socjalną). Zdany egzamin jest formalnym potwierdzeniem rzeczywistego charakteru naszej Ezi oraz ukoronowaniem długiej i wytrwałej pracy z psem w zakresie posłuszeństwa, a przede wszystkim ukształtowania właściwych zachowań socjalnych.